Mezinárodní den bílé hole je dnem, který nás upozorňuje, že v našem okolí žijí i nevidomí lidé. Zároveň se různé organizace, prostřednictvím různých akcí snaží zvýšit podvědomí o problémech, se kterými se denně potýkají zrakově postižení lidé.
*
Den bílé hole se váže ke jménu fotografa Jamese Biggse, který žil v Bristolu. Při autonehodě přišel o zrak, a protože měl strach pohybovat se bezpečně před svým domem, kde byl hustý silniční provoz, rozhodl se natřít si svou hůl na bílo, aby se tak zviditelnil a řidiči jej na vozovce nepřehlédli.
*
Guilly d’Herbemontová v roce 1930 poprvé navrhla, aby byli nevidomí označování bílou holí, ta se poté stala jejich symbolem. Ve Spojených státech se nejdříve snažili o to, aby se jako symbol uchytila černá hůl. Ta se ovšem po otestování zdála nevhodná z důvodu špatné viditelnosti pro řidiče a motoristy, a tak nevidomí začali definitivně používat bílou hůl.
*
Richard E. Hoover a C. Warren Bledsoe se v roce 1944 snažili vyvinout techniku, jakou by mohli nevidomí bílou hůl používat. Jako nejefektivnější se jevila ta, při níž nevidomý pohybuje holí před sebou ve tvaru oblouku a země se dotýká na opačné straně, než kráčí jeho noha. Takto se bílá hůl používá dodnes.