Odčinit nemůže nikdo nic. Mrtvého nevzbudíš, ztracená léta nevrátíš a probdělé noci strachu neobrátíš v sladký spánek bezstarostnosti.
Jan Werich byl spisovatel, dramatik, prozaik, jeden z tvůrců avantgardního divadla a herec…
*
Jan Werich pocházel z rodiny pojišťovního úředníka. Studoval spolu s Jiřím Voskovcem (se kterým se znal od r. 1914) na reálném gymnáziu v Praze v Křemencově ulici, odtud pak Werich přešel na smíchovské reálné gymnázium. Po něm studoval práva, ale studia nedokončil.
*
Spolu s Jiřím Voskovcem složil Jan Werich Vest Pocket Revue a jako studentské představení ji předvedli roku 1927 na jevišti Umělecké besedy v Praze. Pro velký úspěch se hrála i pod firmou Osvobozeného divadla, založeného roku 1925 jako avantgardní divadlo Devětsilu. Zde Voskovec a Werich působili od roku 1929 jako autorsko-herecká dvojice až do 9. listopadu 1938, kdy bylo divadlo zavřeno.
*
Jan Werich a Jiří Voskovec vytvořili dvojici, která spolu s hudebníkem Jaroslavem Ježkem představovala u nás nový typ satiry v hudebně-dramatickém žánru. Po odebrání divadelní licence roku 1938 a pod tlakem politické perzekuce emigrovali všichni tři na jaře roku 1939 do USA. Jaroslav Ježek, který byl dlouhodobě vážně nemocen, tam roku 1942 zemřel.
*
Po návratu z emigrace založili Werich s Voskovcem divadlo V+W. Po odchodu Jiřího Voskovce do exilu působil Jan Werich v různých pražských divadlech, od roku 1955 řídil Divadlo satiry, které přejmenoval na Divadlo ABC. V partnerské dvojici s Miroslavem Horníčkem obnovil některé hry z repertoáru Osvobozeného divadla.
*
V roce 1968 chtěl Jan Werich emigrovat do Rakouska, ale brzy se vrátil. V sedmdesátých letech 20. století nesměl téměř vystupovat.
*
Jan Werich ve svých hrách a především vyprávěních proslul mnoha svými převážně politickými narážkami. Např. o Pražském jaru říkal v roce 1968 ve svých televizních rozhovorech s Vladimírem Škutinou: „takže když to shrneme… tak je to lepší, než jsme se báli že by to mohlo bejt, když jsme mysleli, že by to mohlo bejt moc špatný… ovšem musí se to hlídat!“
*
Werichova žena Zdena rozená Housková (1906 – 1980) byla překladatelkou, dcera Jana (1936 – 1981) byla překladatelkou a herečkou.
*
Jan Werich zemřel po těžké nemoci.
*
Výběr citátů:
*
Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem. Blbce nikdy neusvědčíte z blbství. Z takové srážky, vyjdete vždycky jako největší blbec pod sluncem.
*
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“
*
„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“
*
„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“
*
„Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“
*
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“
*
Literární činnost Jana Wericha:
Werichova literární činnost souvisela od počátku s tvorbou pro Osvobozené divadlo. Poetiku her Voskovce a Werich určuje jejich intelektuální humor, který vyrůstal z fantazie, groteskní nadsázky a uvolněných představ, na postupech blízkých poetismu.
Smoking revue – 1928
Líčení se odročuje – 1929
Kostky jsou vrženy – 1929
Fata Morgana – 1929